Můj příběh

Jsem dabingová režisérka, kterou moc baví dělat z neprofesionálů profesionály a z profesionálů skvělé mentory. S trpělivostí a pochopením Vás provedu od nesmělých pokusů, k jistému a příjemnému projevu. Tak, aby Vašim slovům chtěl každý porozumět.

Můj příběh, aneb jak jsem se za mikrofon a následně za režijní pultík a k učení mluvit dostala.

    Z internetu, televize i v reálu slýchám herce, se kterými pracuji a také své klienty "mimo branži" a mám z nich radost. To, co se jim kdysi zdálo nemyslitelné a hlavně nevyslovitelné a nevyjádřitelné, je pro ně dnes hračkou.

    Spousta z nich měla strach z toho, jak na ostatní působí jejich projev, výraz a kolik vad a slovních tiků při mluveném projevu mají. Ale dnes ví, že ve mně mají oporu a to nejen při výuce, ale i potom, co jim předám vše, co znám a “slyším”.

Dobře vím, jaký je pocit, neumět se správně vyjádřit a upřímně projevit.

Vystudovala jsem herectví. Po Konzervatoři jsem nastoupila do České televize a začala moderovat pořad pro děti, hrát v divadle a také dabovat. I když mé vystupování nebylo špatné, byl to pro mě stres. Neměla jsem žádný slyšitelný problém, ale nebyla jsem se sebou spokojená. Měla jsem pocit, že jsem málo pohotová a nejistá. Přišlo mi, že působím neupřímně.

A tak zákonitě přišli nejistota, tréma a další bubáci...

Nutně jsem potřebovala zpětnou vazbu. A to obzvláště při moderování v tv nebo při různých akcích. Ale nikde se nikdo nenašel. Dokonce jsem živé akce začala odmítat, protože jsem si začala myslet, že na to nemám. Hledala jsem k této tématice i nějaké materiály, ale nikde nic. Jedinou zpětnou vazbu na práci s hlasem jsem dostala v dabingu, při práci s režisérem. 

Zjistila jsem, že takhle nejsem šťastná.

Postupně jsem zjišťovala, že daleko víc, než samotné vystupování, mne baví práce z druhé strany. I v divadle jsem raději pomáhala kolegům s jejich rolí, než hrála ty svoje. 🙂 A protože mou láskou byl a stále je dabing, postupně jsem se přesunula na druhou stranu “skla”, ze studia do režie.

A najednou jsem cítila, že jsem přesně tam, kde mám být.

  • že slyším věci, kterých si mnozí jiní nevšimnou
  • že dokážu i skvělé herce a jiné hlasové profesionály, posouvat ve výrazu až tam, kam sami neuměli předtím zajít
  • že jedině tam se uplatní moje láska k češtině, správné výslovnosti, znělému hlasu a perfektnímu výrazu.

Za ta léta jsem natočila nepřeberné množství filmů a seriálů. Tuctových i nádherných. A pokaždé se snažím o to stejné. O dokonalou profesionalitu, krásnou češtinu, jazyk, který se hodí k danému dílu a skvělé herecké výkony.

Ve své práci jsem měla velké štěstí a už od první režie jsem dělala na krásných filmech. Mým prvním filmem byla legendární Láska nebeská. Následovala celá řada krásných filmů na dvd a do televizí. Šifra mistra Leonarda, Sin City nebo třeba seriál Mladý Papež a Orange Is The New Black pro tv Prima.

Pak přišla i režie filmů do kina a za dosavadní vrchol považuji práci na filmu Perinbaba a dva svety s panem režisérem Jakubiskem. Tvůrčí práce s tímto filmařským velikánem byl pro mne opravdovým zážitkem na celý život. Tohle natáčení si zaslouží samostatný článek, tak se na něj můžete těšit. 🙂 

No a v roce 2020 přišla také cena Františka Filipovského za režii kinodabingu Playmobil ve filmu. Tahle cena je takovým vrcholem, kterého můžou dabingoví režiséři dosáhnout. Takže mi udělala velkou radost.

Odkaz na téměř všechnu moji dosavadní práci najdete zde.

Bylo načase posunout se dál... 

Před mikrofonem mi prošlo “ušima” mnoho zkušených herců i těch začínajících. I mnoho neprofesionálů, kteří si to chtěli jen vyzkoušet. A všichni se shodnou na jedné věci... Není to jednoduché. Když se při natáčení rozsvítí červené světýlko “nahrávání”, nastoupí tréma a přirozenost mizí v nedohlednu.

Důležité je mít někoho, před kým se nestydíte a můžete s ním trénovat.

Postupně se na mne začali obracet i produkce, když potřebovali někoho nového vyzkoušet. “Ty ho(ji) to naučíš! Ty na to máš nervy!” Nikdy mi to nevadilo, spíš naopak. Zjistila jsem, že mě nesmírně naplňuje podporovat nové talenty a že mě baví spolu s nimi objevovat, co všechno dokážou.

Z mnoha ohlasů okolí vím, že dokážu pomoci lidem, se kterými pracuji, získat nejen techniku a správný výraz, ale také pocit klidu a pohody. Zkrátka, že se přede mnou nestydí. Mnoho herců říká, že z nich vždy vykřešu to nejlepší.

Před kamerou, mikrofonem nebo na jevišti, jsou si všichni rovni. Aneb, co všechno spolu zvládneme změnit.

Chyby v mluveném projevu dělá každý!!! Ať už herec, nebo manažer hovořící k mnoha podřízeným, nebo youtuber ve svém videu. Každý má sice publikum, které ho hodnotí dle jiných kritérií, ale hodnotí.

A strach z toho je věc, která se dá ovlivnit a sebedůvěra a jistota se dá získat. Profesionál zná mnoho fíglů a má znalosti, jak s hlasem i sám se sebou pracovat, aby jeho projev vypadal přirozeně a nenuceně.

Přirozenost a specifikum jsou žádoucí!

A dostáváme se k tomu, na čem s Vámi chci pracovat. Nechci Vás jen naučit, jak správně vyslovovat, jak se u toho tvářit, jak mluvit na mikrofon a na kameru, jak to či ono zahrát... Chci z Vás vytáhnout Vaši přirozenost. Pokud se budete moct spolehnout na svou techniku, dech a výraz, tak budete působit příjemně a poslouchatelně.

Budu Vám přátelskou, ale i náročnou režisérkou. 

Lidé vám budou chtít porozumět.